درد مچ دست و آنچه باید بدانید

درد مچ دست

درد مچ دست و آنچه باید بدانید

درد مچ دست و آنچه باید بدانید 900 600 دکتر سیما صدیقی

علل درد مچ دست ممکن است منشا استخوانی یا مفصلی یا منشا بافت نرم اطراف مفصلی و یا به علت گیر افتادن عصب در ناحیه مچ دست باشد.

گاه علت درد مچ دست به علت درد های ارجاعی از ستون مهره های گردنی ، شانه یا آرنج می باشد.

 

چه عللی باعث تورم مچ دست می شوند ؟

تورم مچ دست ممکن است به علت درگیری مفصل مچ دسا ناشی از بیماری روماتوئید آرتریت یا سایر بیماری های روماتیسمی باشد که در این صورت تورم مچ دست به صورت منشا می باشد گاه تورم مچ دست به صورت موضعی ناشی از التهاب تاندون های مچ دست می باشد.

 

علت درد و تورم موضعی در قسمت داخلی مچ دست چه می باشد ؟

گاه درد تورم موضعی در قاعده شست دست ایجاد می شود این اختلال بیشتر در خانم های سنین ۳۰ تا ۵۰ ساله دیده می شود و معمولا در حاملگی یا بعد از زایمان بروز می کند و علت آن حرکات تکراری که منجر به خم شدن شصت دست موقع تعویض کهنه نوزاد یا مراقبت از کودک می باشد.

این درد و تورم موضعی در ناحیه مچ دست در محل انتهای شست دست اصطلاحا تنوسینوت دکرون نامیده می شود. علاوه بر حرکات تکراری که منجر به خم شدن مکرر شست دست می شود بیماری هایی همچون روماتوئید آرتریت و سایر بیماری های روماتیسمی می تواند منجر به ایجاد آن شود.

 

درمان تنوسینویت دکرون یا درمان درد و تورم موضعی قسمت داخلی مچ دست شامل استفاده از مچ بند های مناسب و داروهای ضد التهاب و در موارد شدید تزریق کورتن در محل دردناک می تواند در بیشتر از ۷۰% منجر به بهبودی می شود.

آنچه بایستی درمورد کیست های مچ دست بایستی بدانید : کیست های مچ دست شایعترین تومورهای بافت نرم دست می باشد و معمولا در زنان در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی رخ می دهند. این کیست ها محتوی مایع غلیظ ژلاتین مانند هستند معمولا این کیست ها در قسمت پشتی مچ دست دیده می شوند و بدون علامت هستند اما گاهی در حرکاتی که فشار روی مچ دست ها وارد شود کیست ها دردناک می شوند.

سایز این کیست ها در طول زمان متغیر است گاه بزرگ گاه کوچک می شوند. اگر این کیست ها روی عصب فشار بیاورند می توانند منجر به علائم عصبی همچون گزگز و مورمور دست ها شوند.

 

علت کیست مچ دست چه می باشد ؟

اگرچه در بیماران سابقه ای از ضربه را به خاطر نمی آورند ولیکن معمولا ضربات مکرر و تکراری به مچ دست می تواند علت این کیست ها باشد.

 

درمان کیست مچ دست

اطمینان دادن به بیمار در جهت اینکه این کیست معمولا نیاز به درمان ندارد مگر منجر به درد یا مشکلات زیبایی شود.درمان های خانگی مثل گذاشتن کتاب یا سکه یا سایر اجسام روی کیست معمولا توصیه نمی شود. تخلیه سوزنی کیست گاه ممکن است منجر به بهبودی کامل کیست شود اما نمود آن به طور شایع دیده می شود.

جراحی در مورادیکه به درمان قبلی پاسخ ندهد.

 

علت گزگز کردن و بی حس شدن و انگشتان دست چه می باشد ؟

یکی از علل سوزن سوزن شدن و بی حس شدن انگشتان شست و اشاره و انگشتان کنار آن سندرم تونل کارپ می باشد.

سندرم تونل کارپ به علت گیر افتادن عصب مدیان در ناحیه مچ دست در کانال مربوط به این عصب می باشد.

 

چه عللی می تواند منجر به سندرم تونل کارپ شوند ؟

حاملگی ، بیماری های تیروئید ، بیماری های روماتیسمی و دیابت از علل مهم این سندرم می باشند.

در موراد شدید آتروفی و تحلیل عضلات کف دست خصوصا در ناحیه قاعده شست دست در سندرم تونل کارپ دیده می شود.

 

درمان سندرم تونل کارپ 

درمان های حمایتی همچون محدود کردن فعالیت های سنگین ، استفاده از مچ بند های مناسب خصوصا در موقع خواب شبانگاهی و در موارد شدید تر تزریق کورتن داخل کانال مچ دست می تواند کمک کننده باشد.

جراحی در مورد بیماران مسن تر که علائم گزگز و مورمور دست ها را برای مدت طولانی دارند و تحلیل عضلات نمایان شده است و کسانیکه علائم آن ها برای بیشتر از ۶ تا ۱۲ ماه دیده شده است توصیه می گردد.